1. pl
  2. en

 

12 maja 2015

Bycie ultramaratończykiem to coś superanckiego, ale ze względu na pokonywanie dużych odległości na codziennych treningach wymaga częstych zmian obuwia biegowego. Tak ogólnie to wszyscy mówili mi, że buty powinienem zmieniać co jakieś 800 – 1000 km. W moim przypadku oznaczałoby to wymianę obuwia co 4 – 6 tygodni. Mając na uwadze aktualne ceny to by się nie sprawdziło u mnie. Staram się korzystać z butów tak długo jak to możliwe, ale nie oznacza to, że biegam w nich 2 000 – 3 000, czy może nawet więcej kilometrów w jednej parze. Zawsze słucham swojego organizmu i kiedy zauważam, że coś jest nie tak zmieniam butki na nowy model. Ze względu na to, że posiadam sporą kolekcję butów postanowiłem podzielić się moim doświadczeniem i pokazać bieżącą kolekcję.

 

 

Na początek muszę jednak wyjaśnić jak to jest u mnie. Na początek chcę podkreślić, że korzystam z kilku par butów jednocześnie. W zależności od tego jaki mam trening, korzystam z normalnych butów treningowych, czy też startowych, lub innych typów odpowiednich do miejsca i rodzaju treningu. Dodatkowo zapisuję, każdy pojedyńczy trening i dystans jaki przebiegłem. Przechowuję moje zapiski dla każdej pary butów, które aktualnie używam. To jest bardzo dobre źródło informacji na temat każdego producenta, a dodatkowo wiem dokładnie ile zrobiłem kilometrów w każdej z par butów. Na tym etapie zdobyłem doświadczenie z kilkoma producentami, ale najwięcej z butami produkowanymi przez firmę Asics. Używałem już ponad 20 różnych par tej firmy i to jeszcze nie koniec. Na drugim miejscu plasuje się Mizuno (3 różne pary). Pełną listę zamieściłem poniżej.

 

Producent

Liczba par

Asics

więcej niż 20

Mizuno

3

Reebok

1

Nike

1

Skechers

1

Addidas

1

Fila

1

 

Przygotowałem również krótki film, na którym możecie zobaczyć aktualną kolekcję używanych butów.

 

Video: aktualnie używane buty

 

 

Teraz będę pisał o każdym producencie i moich doświadczeniach z ich butami. To jest oczywiste, że najwięcej doświadczenia mam z butami Asics, ale zobaczycie, że trend w mojej szafie się zmienia z wielu powodów.

 

Asics

Już wspominałem, że buty tego producenta używałem już ponad 20 razy i mówimy tu oczywiście o różnych modelach. Jeśli jakieś mi się podobają wtedy kupuję więcej niż jedną parę. Jest jedna ważna rzecz, którą musze powiedzieć o Asicsach. Zawsze biegałem w nich więcej niż 1 000 km. Nie znalazła się nawet jedna para, którą używałbym krócej. Z jednym wyjątkiem wszystkie były bardzo wygodne i pasowały mi idealnie. Większość z nich używałem do 1 500 km. Miałem kilka par, które przetrwały dłużej, ale dalej było to poniżej 1 800 km. Trafiła mi się tylko jedna para, Asics Patriot 4, którą używałem przez ponad 2 100 km. Co jest ciekawe były to buty przeznaczone dla pań. Były różowe i bardzo mi się podobały. Były tak dobre, że używałem ich zarówno na treningach jak i zawodach ultra wliczając w to mój pierwszy start na 100 km. Niestety był to pojedyńczy przypadek. Teraz większość Asicsów używam przez 1 200-1 300 km. Ich zaletą jest relatywnie niska cena w porównaniu z innymi producentami i to kompensuje mały przebieg. 

 

 

Mizuno

To są buty, które pod względem ilości znalazły się na drugiej pozycji. Muszę jednak przyznać, że na obecną chwilę są to moje ulubione buty. Kiedy używałem pierwszej pary byłem bardzo zadowolony z tego jak się zachowywały i udało mi się przebiec w nich ponad 1 700 km. Byłem pozytywnie zaskoczony tym faktem. Z różnych powodów w posiadanie drugiej pary wszedłem dopiero po dwóch latach. Nauczony doświadczeniem, skorzystałem z okazji i skusiłem się ponownie na buty przeznaczone dla kobiet. Byłem szczęśliwym posiadaczem fioletowych biegówek i możecie mi uwierzyć lub nie, ale przebiegłem w nich ponad 2 200 km. Po pierwszych 1 500 kilometrach nie mogłem zauważyć żadnej różnicy w odniesieniu do czasu kiedy je zakupiłem, oczywiście poza tym, że nie były tak czyste jak nowe buty. Nie było mi łatwo wysłać je na emeryturę, ale ostatecznie musiały powędrować na półkę. Z trzecią parą jestem już po 600 kilometrach i jestem kolejny raz zadowolony. To nie jest ta sama jakość co poprzednie, ale zapłaciłem za nie mniej, dlatego jak przebiegnę w nich 1 500 km będę zadowolony.

 

     

Pozostałe

Buty pozostałych producentów używałem pojedyńczo, dlatego jest mi ciężko je oceniać. Jednakże jest jeden producent, którego nie lubię. Kiedy kupiłem sobie buty Nike już po 10 km musiałem je zdjąć. Normalnie w nowych butkach biegam od razu 30 km, ale z tą parą miałem problemy od samego początku. Zdecydowałem, że wykorzystam je do chodzenia i innych aktywności, bo do biegania się nie nadawały. Może nie miałem z nimi szczęścia, ale od tego momentu nie kupie już butów Nike. Może jakbym dostał jakieś za darmo i przetestował je to może zmieniłbym zdanie, ale wiem, że nie zapłacę już za Nike z własnej woli. Na tym etapie niech inni cieszą się z biegania w tych butach. 

 

 

Jak widzicie z mojego opisu można przebiec w butach więcej niż 800 – 1000 km, ale to jest wniosek wyciągnięty na podstawie doświadczenia i obserwowania jakie sygnały wysyła mi mój organizm. Biegam średnio 150 km tygodniowo i jak tylko coś jest nie tak sprawdzam powody i oglądam dokładnie buty. Prowadzenie szczegółowych zapisów ułatwia mi panowanie nad tym wszystkim i pomaga w ocenie, kiedy mogę się spodziewać wymiany butów.

 

 

Jeśli chcielibyście abym przetestował dla was buty proszę o kontakt. Już testowałem buty i pisałem o takich modelach jak Asics GT 1000, Adidas ClimaCool Ride, Mizuno Wave Resolute, Skechers GoRun Ultra. Dodatkowo uczestniczyłem w jednodniowych testach butów firmy ASICS, gdzie sprawdzaliśmy pięć różnych modeli (GEL – Cumulus 15, GT – 2000, GEL – Lyte 2, Fuji – Trabuco 2, Fuji – Trainer 2).

Buty biegowe, jak długo mogą przetrwać

Skontaktuj się ze mną

mail: contact@jacekbedkowski.pl

tel. +41 762 691 250

 

Klub:

ZAWISZA Stara Kuźnia

Partnerzy:

VITESSE

ASICS Frontrunner Polska

Rembertów Team

TrofeaUltra

Kontrastowo                       

Motto:

I dont stop when I am tired,

I stop when I am done

Ta strona została stworzona za darmo w WebWave.
Ty też możesz stworzyć swoją darmową stronę www bez kodowania.